Ra-ta-ta-ta-ta

Autor: Marcel Páleš | 1.4.2012 o 12:01 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  493x

Reklamy sa bijú o zákazníkov, televízie o divákov, politici o voličov, pasáci o „robotníčky mora", krčmy o ožranov, výrobcovia počítačových hier o svojich „závislákov" atď. Avšak zatiaľ čo všetky spomenuté bitky môžu prebiehať bez utrpenia, iné je to už s konfliktami, kde človek proti človekovi použije zbraň. Nôž (aj rybičku), pištoľ, atómovú bombu či kadejaké vedecké prekvapenia. A kvôli čomu?

 LumpArt - moderné umenie

„Ra-ta-ta-ta-ta! Skap, ty sviňa!" vysloví chlapča a teší sa z vydareného zabitia. Čím viac ich povraždí, tým väčšia radosť. Šikovný! Rodič neodolá prosíkaniu a kúpi mu aj druhú sériu počítačovej hry. Veď aj život je boj, tak nech sa naň poriadne pripraví...
Na to, aby sme zažili najväčšiu vojnu nášho života, nepotrebujeme ani vstať z postele. Boju sa nevyhneme. Zvádzame ho každý deň. A tie rozhodujúce bitky vie človek prežiť vo svojom vnútri. Len si pomyslime na dievčinu, ktorá je bezhlavo zamilovaná a chce za svojím milým ujsť z domu. Vnútorný boj je jednou z najväčších vojen. Ale najlepšou, lebo môže predísť tej vonkajšej - svetovej.
Bojovať je prirodzené. Aj zvieratá bojujú o prežitie, o potravu, o miesto pod slnkom. Ľudia sú ale špecialisti! Dopracovali sa k „inteligentnej hlúposti". Človek ničí človeka. Spomeňme si na svetové vojny, na vojnové konflikty USA s Iránom, Irakom atď. Určite sa nehlušia len tak o lásku či pre dobro Zeme. Cieľom sú poväčšine veci, ktoré človeku v podstate ani nepatria. Nestvoril ich. Územia, ropa a všelijaké suroviny. V konečnom dôsledku ide o „šušti-šušti" (čítaj peniaze). Občas sa mi zdá, že „napredovaním" spejeme k opaku. „Neviem, ako sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene." (A. Einstein)
Súčasná konzumná doba človeka v každodennom boji nemálo metie. Ľuďom sa neraz niekto prezentuje ako ochranca mieru, pritom práve on je jeho narúšateľom. Lož má špičkových maskérov, vizážistov a „stajlistov". Ťažko ju dnes rozpoznať v porovnaní s pravdou. Falošné hodnoty majú lepšiu reklamu než tie pravé, pre ktoré sa oplatí žiť. Napokon ľahostajnosť k boju za pravdu sa vypláca - šetrí sily. Ak sa na niečo môžem vykašľať dnes, prečo by som to mal odkladať na zajtra?  
„Mier nemôže byť udržovaný násilím, dosiahne sa len porozumením." (A. Einstein)
Ako málo niekedy postačí, aby sme predišli utrpeniu, vojne. Veľké „málo". Veď vždy máme nejaké „buď - alebo". Porozumieť dôsledkom z „buď" nás môže priviesť k voľbe „alebo". Dobro, zlo, klamstvo, pravda... Snažiť sa o porozumenie je jednou z najlepších ciest k mieru. Len to chce zúženie opasku našej pýchy a povolenie šnúrok pokory. Zvíťazíme, ak vyhráme nad svojím horším Ja. Prejavme svoju jedinečnosť, svoju ľudskosť! Nech „ra-ta-ta-ta-ta" tretej svetovej nikdy nepríde.

„Kým budeme platiť viac generálom ako učiteľom, nebude na svete mier.“ (Jan Masaryk)

(: Čo robíš ty pre to, aby bol svet krajší? :)


Pozrite si kratučké video, ktoré súvisí s článkom TU

pre viac z tvorby autora: TU

pre viac z tvorby ilustrátora: TU

LumpArt - moderné umenie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?