Máte v sebe nainštalovaný balík láskavosti?

Autor: Marcel Páleš | 17.3.2012 o 13:20 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1024x

„A keby som sa aj zmárnila, tak čo!? Zaobišli by sa aj bezo mňa!" vyslovila mladá žena. Práve som čupel v malom kníhkupectve a prezeral si knihu Poďme sa rozprávať. Rozhovor pri pokladni ma zaujal a nedalo sa nepočúvať. Chápavá predavačka, ktorá mladú ženu pravdepodobne poznala, sa jej to snažila vyhovoriť. Napriek finančným problémom, ktoré sa na ňu hrnú, že jej život má veľkú cenu. A problémy sa časom stratia. Povzbudzovala ju.

 Michal LumpArt Lunter

 

 

 

 

„Nikto na svete nie je zbytočný, ak uľahčuje bremeno druhému." (Charles Dickens)  
Viem, pomáhanie cudzím už trocha vychádza z módy. Každý v sebe nemá aktualizovaný balík „láskavosti". Niekto ho nemá ani „nainštalovaný". Však nie je ľahšie byť neutrálnym? („Veď ono sa to spraví aj bezo mňa!") Aká je to však doba, keď vonkajšie prekážky nás potom vedia posunúť k myšlienkam na samovraždu? A u mnohých to nekončí len pri myšlienke. Toto je len jeden z dôvodov, prečo je potrebné myslieť na iných.
V pražskom metre bol raz vyvesený výstižný inzerát: „Hľadá sa človek, jeden medzi miliardami. Veľkosť a zovňajšok nie sú dôležité, bankové konto a typ auta sú vedľajšie. Prikazuje sa zaujímavá činnosť. Požaduje sa nadľudsky mnoho: skôr počúvať ako hovoriť, skôr chápať ako súdiť, skôr pomáhať ako žalovať. Hľadá sa človek - za vďačnosť sa neprijíma záruka. Ak sa domnievate, že na túto prácu postačíte, hláste sa, prosím, čo možno najskôr u prvého človeka, ktorý vás potrebuje." Prihlásili by ste sa? Podržíte dvere za vami idúcemu? Dávate pozor na cez priechod prechádzajúcich? Pozeráte sa ľuďom do očí a odvetíte úsmevom? Chytáte sa šancí pomôcť aj bez nároku na odmenu?
„Keď po človeku zostalo viac lásky a dobroty, trochu viac svetla a pravdy na svete, mal jeho život zmysel." (A. Delph)
Nedávno som sa prizeral radosti slečny, ktorá bola nadšená z toho, že v práci pomohla cez telefón niekomu, koho zrejme v živote neuvidí. A slová vďaky z druhej strany jej rozžiarili deň natoľko, že cestou z práce vysielala (spolu so slnkom) úsmev. Ktosi ten úsmev určite zachytil a podal ho ďalej. A tak sa podalo viac, než si uvedomujeme.
„Už viem, že smiech je to, čo začína duchovnú vzburu." (Majk Spirit) Úsmev či smiech sú čosi ako nekonečná štafeta.
Často postačí dať preč onú neviditeľnú stenu, ktorou sa chceme na ulici či kdekoľvek inde oddeliť od ostatných. Od tých, ktorí sa nás netýkajú. Všetky globálne problémy sa nás ale dotýkajú. Je to kolobeh, obrovská mašina, ktorú síce nejde zastaviť, ale dá sa zmierniť. Aj drobnými činmi prispievame k tomu, že sa šíri niečo dobré. Dávame tak zmysel svojmu životu (a nielen svojmu!). A ktovie, možno po poslednom vydýchnutí nám kdesi v nebi vystavia faktúru - koľko sme rozdali úsmevov, koľko láskavých činov, no a koľko šancí vykonať dobro sme ľahostajne premárnili. „Najlepšia cesta, ako prispieť k riešeniu globálnych problémov, je obohatiť spoločnosť väčším počtom láskavých ľudí." (P. Piťha)

„Ozajstné bohatstvo človeka spočíva v tom, čo dobré robí vo svete.“ (Mohamed)


 

Hudba pre relax po dočítaní:     Gladiátor - Vždy sa kvôli niekomu oplatí žiť
Odporúčaná literatúra:              Poďme sa rozprávať (vydalo Advent-Orion 2009)
Osho - O živote a smrti
Edgar Cayce - Ako správne žiť
R. D. Precht - Kto som?
Ďalší článok: Kávové pivo s chuťou úsmevu
Video k zamysleniu:                   Zabudnúť znamená nechať ich znova umrieť

ZS.jpg

(Ilustrácia: Zuzana Szokeová)

Facebook autorov: Marcel Páleš, ilustrátor Michal Lunter, ilustrátorka Zuzana Szokeová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?