Jediná tvoja maličkosť (z)mení svet

Autor: Marcel Páleš | 22.1.2012 o 11:50 | (upravené 22.1.2012 o 15:31) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  1405x

Atóm sa ti zdá byť nepatrnou drobnosťou, ktorú nevidíš. A predsa už vieš, čo spravila reťazová reakcia pri štiepení jadra atómov v štyridsiatom piatom. Aj láskavé maličkosti ľudí sa ti môžu zdať nepatrné a nehodné pozornosti. Ale ich reťazová reakcia môže zmeniť svet podobne ako atómová bomba. Človeče, koľko tých maličkostí môžeš každý deň odpáliť medzi ľudí?

 Michal Lunter

Môže sa ti zdať, že v dave veľa vody nenamútiš. Že v tejto uponáhľanej dobe si rybou, ktorá pláva v silnom prúde a proti tomu je márnosť nad márnosť sa vzopierať. Azda si aj hovoríš, že malé láskavosti sú dnes nepovšimnuté. Aké nádherné ale býva, keď ťa sem-tam niekto obdaruje drobným úsmevom, keď ti niekto čo i len podrží dvere, keď sa ťa zastane, keď ťa ochráni, varuje, pohladí. Vidíš, že mnohí sa potešia aj prikývnutiu ako znaku sympatie, či jedinému slovku uznania – aj obyčajnému „lajku“ na facebooku. Osvieti im to deň. Zväčša sú to drobnosti, ktoré nič nestoja. Predsa to však toľkým robí ťažkosť, akoby malo ísť o presunutie Gerlachu. Stačí málo.

Všetko, aj to najväčšie dielo, akým je trebárs ľudský život, vesmír či rodina – všetko začína od čohosi drobného. Od maličkosti. A pozri, kam až to vie prerásť. Škoda je nezasiať aspoň jedno miniatúrne semienko lásky, začať štafetu, rozvíriť nehybnú hladinu.

Milý Človek, je to jednoduché! Jediná tvoja maličkosť mení svet. Môže to byť svet niekoho, koho stretneš, môže to byť svet prírody, môže to byť celý náš svet. Aj atóm sa zdal byť len nepatrnou drobnosťou a hľa, koľko vedel zničiť! Aj náš čin sa nám môže zdať len nepatrnou maličkosťou a hľa, koľko lásky ním vytvoríme!

„O láske medzi dvomi ľuďmi často rozhoduje smiešna maličkosť, o ktorej by sa človek nikdy nedomnieval, že môže rozhodnúť nielen o najobyčajnejšej veci, akou je láska, ale o čomkoľvek.“ (Stanisław Dygat)

 


 

Odporúčam tieto videá – krásne ilustrujú reťazovú „bombu“ z maličkých lákavostí:

VIDEO1VIDEO2

Nadväzný článok: ...TU...

„Nijaký prejav láskavosti, akokoľvek nepatrný, nevyjde nazmar.“ (Ezop)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?